Môže sa stať, že hoci je vaša expertíza a kúra dobre mierená, výsledky sa nedostavili. A čo ak je ten povestný blok v hlave vašej zákazníčky?
Niekoľko odpovedí nám poskytne aj psychologička Ariane Levet-Girard.

Muriel PICARD

PRVÁ PREKÁŽKA: KRIVKY AKO „PANCIER“
Cieľom každej jednej zákazníčky je do jari schudnúť a mať krásnu postavu. Ale vo svojom vnútri môže vznikať pochybnosť: je pripravená prijať nové telo a cítiť sa ešte viac príťažlivejšia a krajšia?
„Niektoré ženy sa v dôsledku plachosti a nedostatku sebadôvery obávajú pohľadov ostatných a častokrát sa schovávajú a chcú byť neviditeľné. Je to častým javom u dospievajúcich jedincov, napr. tých mladých slečien, ktoré sa premávajú v džínsoch a oversize svetri iba preto, aby nepriťahovali pozornosť. Tento postoj môže pokračovať až do dospelosti a prejavuje sa v obliekaní, ale aj v pribraní zopár kíl, ktoré vytvárajú pomyselný pancier,“ vysvetľuje Ariane Levet-Girard.
V takomto prípade si zákazníčka nevedome blokuje chudnutie, pretože tieto svoje krivky považuje za útočisko.

Ako reagovať?
Snažte sa pomaličky meniť jej pohľad na seba samú a ukážte jej, že ženskosť a zvádzanie nie sú problémom, ale výhodou, ako byť sebavedomejšia a nie je to len otázkou hmotnosti. Aby ste v zákazníčke posilnili jej dôveru v samú seba, ponúknite jej napríklad zmenu imidžu alebo make-up, ktorý jej pomôže odhaliť jej krajšie stránky. Zákazníčka pochopí, že postava v závere nie je najdôležitejšia. To zároveň napomôže jednoduchšiemu vnímaniu zoštíhľovania a zákazníčka dosiahne lepšie výsledky.

DRUHÁ PREKÁŽKA: NAHROMADENÉ EMÓCIE
Zoštíhlenie nie je možné, ak budeme opomínať začarovaný kruh správnej životosprávy. Aj keď si to vaše zákazníčky uvedomujú, niektoré z nich pravidelne „zlyhajú“ pri dodržiavaní správnych stravovacích návykov. „Ide väčšinou o citlivé psychologické profily, ktoré môžeme nazvať aj osoby hľadajúce útechu v jedle,“ spresňuje Arian Levet-Girard. Hocijaký stres alebo zlá nálada, rozrušenie v práci či v rodine, nahromadená únava kvôli najmladšiemu členovi rodiny... Toľko okolností nám dáva podnety jesť a zahnať negatívne emócie, ktorých sa nie je vždy jednoduché zbaviť. Tieto chúťky potom končia obžerstvom sladkými potravinami, ktoré podnecujú tvorbu sérotonínu zodpovedného za dobrú náladu. Je to začiatok začarovaného kruhu a v závere môžu mať zákazníčky pocit viny, že začnú chladničku vyjedať znova.

Ako reagovať?
So svojou zákazníčkou nemôžete byť nonstop, aby ste jej pripomínali, čo môže a čo nemôže konzumovať. Ak máte pocit, že priveľa maškrtí, má veľa obáv a podobne, dajte jej za úlohu viesť si stravovací diár, ktorý vám každé druhé stretnutie prinesie a do ktorého si bude svedomito zaznamenávať to, čo za celý deň zje. Keď bude všetko čierne na bielom, bude jasné, že nedostatočný výsledok nespočíva v kozmetickom ošetrení. Následná diéta jej pomôže sa z tejto pasce dostať!

TRETIA PREKÁŽKA: POHĽADY OKOLIA
A priori platí, že každý jedinec sa môže slobodne rozhodnúť, aký imidž chce svojmu telu pripísať. Niekedy je však potrebné brať ohľad aj na rodinu. „Žena sa môže cítiť ako medzi dvoma mlynskými kameňmi, keď sa necíti dobre s kilami naviac, ktoré v dôsledku tehotenstva pribrala a zároveň sa obáva, že sa nebude páčiť svojmu partnerovi, keď schudne, pretože on uprednostňuje plnšie tvary. Zmeniť postavu občas sprevádza aj pocit vzdať sa rodinných tradícií“, pripomína Ariane Levet-Girard. Keď sa v type postavy podobáme na mamu alebo na brata, nie je vždy jednoduché tento fakt zmeniť. Môže dochádzať k reálnemu vnútornému konfliktu, v rámci ktorého musí poprieť všetko úsilie vynaložené na stratu svojich kriviek.

Ako reagovať?
To je bezpochyby najťažší prípad, pretože ako kozmetička musíte čeliť rodinným problémom. Povedzte o tom svojej zákazníčke, ukážte svoju psychologickú stránku a rozprávajte sa s ňou tak, ako to dokáže len odborník. Vaša úloha zoči-voči tejto snahe je situáciu utíšiť a navrhnúť také prijateľné riešenie, ktoré nebude viesť k revolúcii, ale postavu len trošku zlepší. Ide o veľmi progresívnu prácu, ktorá vašim zákazníčkam (a ich okoliu) pomôže zvyknúť si na zmenu a nájsť správnu mieru medzi predstavou a tým, čo je okolie ochotné akceptovať s ohľadom na emócie zákazníčky.

ŠTVRTÁ PREKÁŽKA: ODOLNOSŤ PRED SOCIÁLNYM TLAKOM
Štíhlosť sa, bezpochyby, stala skutočnou značkou spoločnosti. Interpretuje sa ako znak dynamizmu, osobnej kontroly svojho života a dokonca aj úspechu. Byť štíhly, športový, málokedy unavený znamená byť priebojný. Naopak, osoby, ktoré sú pri tele, sa často považujú za osoby, ktoré sa spustili. „K hmotnosti sa pridáva váha spoločnosti, silný vplyv, ktorý je niekedy ťažké prijať,“ konštatuje Ariane Levet-Girard. Žena môže vedome alebo nevedome odmietnuť tento sociálny tlak a zablokovať si všetky priaznivé vplyvy zoštíhľujúcej procedúry, keď svoje telo nastaví ako obranný štít.

Ako reagovať?
Máte všetky predpoklady na to, aby ste vedeli, že úspech vašich ošetrení je úzko spätý s celkovou angažovanosťou vašich zákazníčok. Vopred vykonaná analýza vám pomôže zistiť, čo bolo ich motiváciou zmeny postavy a aké sú ich ciele. Ak sa žena rozhodla silou-mocou nosiť o číslo menšie oblečenie nie preto, aby sa cítila vo svojom tele lepšie, ale preto, aby spĺňala trendy, výsledky, ktoré spolu môžete dosiahnuť, nebudú nikdy dostačujúce či trvácne, pretože fyzický a psychologický tlak sú veľmi silné. Ak máte pocit, že práve toto je prípad vašich zákazníčok, najlepšou stratégiou bude v prvom rade im ponúknuť ošetrenie, ktoré ich zjednotí s ich telom: zoštíhľujúcu modeláciu, skrášľujúce a spevňujúce ošetrenie, píling pomarančovej pokožky a pod. Ak sa vaša zákazníčka bude vo svojom tele cítiť lepšie aj doslova, vďaka postave zistia, že nie je potrebné dodržiavať trendy, ak chcú byť šťastné. Uvedomenie si niektorých vecí má niekedy až zázračný stav na stratu hmotnosti, pretože dokáže odblokovať naše nesprávne myslenie.

  • Beauty Derm
  • Sothys
  • Phytomer
  • Colagen
  • Millet